Intervija ar Sjū North-Coombs,
treneri no Anglijas par viņas kalpošanu ar Godly Play piaugušajiem.
Daži no Godly Play Latvijas kopienas atceras Sjū North-Coombs, treneri no Anglijas, kura vadīja apmācības otrā gada semināristiem. Viņa bija Latvijā arī 2017. gadā, starptautiskajā konferencē, kur vadīja kādu no darbnīcām. Redzētais Latvijā, mūsu skaistā Rāmavas muiža, kur toreiz notika seminārs, mūsu brīvprātīgo komandas rūpes un gādība par semināru ļoti iedvesmoja Sjū. Aizbraucot uz Angliju, viņa atkal un atkal stāstīja par redzēto Latvijā. Arī mēs ļoti priecājāmies par Sjū devumu, viņas iejūtību attiecībās ar cilvēkiem un spēju atraisīt cilvēkus. Tāpēc nav brīnums, ka viņa savā draudzē sāka kalpot pieaugušajiem – piedāvājot Godly Play stāstus viņiem. Piedāvāju nelielu sarunu ar Sjū.
Kā jūs nonācāt pie lēmuma piedāvāt Godly Play nodarbības pieaugušajiem?
Daudzus gadus vadot apmācības Godly Play stāstniekiem un durvju cilvēkiem, esmu dzirdējusi viņus sakām, ka viņi labprāt vēlētos paši būt nodarbībās kā dalībnieki. Es vienmēr domāju, ka būtu labi noorganizēt šādu Godly Play grupiņu, līdzīgi kā ir citas Bībeles studiju grupas, bet nekad nebija īstais laiks. Tad pagājušajā gadā Dievs man pateica, ka nu ir īstais laiks, un es uzticējos Viņam. Tā nu es piedāvāju ceļojumu gada garumā katru otro nedēļu ikvienam, kas to vēlētos. Izveidoju divas grupas – gan rīta, gan vakara, tā kā visiem bija iespēja nākt sev vēlamajā laikā. Es sagatavoju ielūgumus draudzes cilvēkiem un draugiem.
Kas nāca uz šo grupiņu – draudzes cilvēki vai kādi citi?
Pierakstījās 16 cilvēki, no tiem 13 bija no manas draudzes, 2 bija mani draugi no citām draudzēm, un pievienojās vēl divi citi bija Godly Play stāstnieki no citām vietām. Mūsu grupā ir četri vīrieši, tā ir atvērta visiem un mēs visi jūtamies labi kopā.
Kādas sajūtas ir stāstīt šos stāstus pieaugušajiem?
Tas ir brīnišķīgi! Gluži kā triju dienu sertifikācijas apmācībās, un mēs visi esam ļoti iemīlējuši šo laiku.
Vai šajā sesijā pieaugušajiem jūs kaut ko maināt (stāstā, brīnīšanās laikā, atsaukšanās laikā vai mielastā)?
Es sāku ar klasisku Godly Play sesiju, kas bija pusotru stundu gara, bet laika gaitā grupas pašas radīja dažas izmaiņas. Piemēram, mēs vienmēr iesākam, nosaucot vārdus, pavadām kādu brīdi klusumā, dažreiz pirms stāsta ir meditācija. Mēs esam darbojušies ar pamata stāstiem, kas ir 2., 3. un 4. sējumā. Brīnīšanās laikā es arī pievienojos grupai, brīnos līdzi, it kā es būtu viena no dalībniekiem. Tas notika pamazām, sākumā es biju stāstnieks kas vada grupu (kā mēs to mācām semināros), bet mēs visi vienojāmies, ka es arī drīkstu iesaistīties. Tāpat es iesaistos arī atsaukšanās laikā. Tās ir galvenās izmaiņas. Kāds no grupas kalpo kā durvju cilvēks, sagaidot cilvēkus un pasniedzot mielastu, bet pārējā laikā viņš iesaistās aplī. Dažreiz (parasti vakara grupās) brīnīšanās ieilgst, tā ka nemaz nepaliek laika garam atsaukšanās laikam, tad mēs tam veltām vismaz 25 minūtes, un pēc tam beidzam ar mielastu, lūgšanām un svētīšanu. Bet citādi tā ir normāla Godly Play nodarbība. Parasti iekļaujamies pusotrā stundā, cenšamies cienīt viens otra laiku. Rīta grupa satiekas pusstundu agrāk, kopā padzeram kafiju un parunājamies. Sākumā bija kopīgas brokastis, bet tas izrādījās pārāk sarežģīti, tā palikām pie kafijas un cepumiem.
Kā jūs pati jūtaties, vadot Godly Play pieaugušajiem?
Es tiešām mīlu šo kalpošanu! Es esmu iekārtojusi dienasgrāmatu, kurā aprakstu to, kas ir noticis gada laikā. Divi cilvēki pameta grupu, viens saslima un viens pārcēlās dzīvot citur, bet 13 no mums esam palikuši un tiešām nodevušies šiem stāstiem. Mēs esam sasaistījušies kopā, uzņēmuši daudz, un es pat nevaru paredzēt, kas notiks, pirms mēs beigsim grupiņu. Mēs plānojam kopīgas pusdienas un izbraukuma dienu prom no mājām, tādu kā retrītu,
Ko cilvēki saka par šīm nodarbībām?
Mēs vēl neesam kopīgi izvērtējuši šo gadu, gada beigās būs interesanti dzirdēt, ko cilvēki domā. Bet cilvēki turpina nākt, un mēs pa šo laiku esam satuvinājušies. Manas draudzes vikāre, kurai nesimpatizē Godly Play, domāja, ka šī metode darbosies tikai tiem, kam ir priekšzināšanas par Bībeli, bet patiesībā atnāca tādi, kuri zināja pavisam maz, bet vēlējās uzzināt vairāk. Es jūtu, ka šis var būt kaut kas tāds, ko var piedāvāt visiem un es esmu tiešām patīkami satraukta, kad par to domāju. Bet, lai piedāvātu šīs nodarbības pilnīgi visiem, es gaidu nepārprotamu Dieva vadību.
Ar Sjū North-Coombs sarunājās Anita Kazāka