Mīlestības sargāšana

Mīlestības sargāšana

Mīlestības sargāšana

/Dziesmu dziesma 8, 5–14/

5 “Kas ir tā, kas kāpj augšup no tuksneša, atbalstīdamās pret savu draugu?” – “Zem ābeles es pamodināju tevi; tur tevi sāpēs ir gaidījusi piedzimstam tava māte, tur tevi laidusi pasaulē viņa, kas tevi dzemdējusi.
6 Piespied mani kā zīmogu pie savas sirds un ļauj, lai es uzspiežos kā zīmoggredzens uz tavas rokas! Jo mīlestība ir spēcīga kā nāve, un tās karstums ir varens kā elle; tās versme ir ugunīga, un tās liesmas ir kā Dieva liesmas.
7 Lieli ūdeņi nevar apdzēst mīlestību, nedz arī ūdens straumes to apslīcināt un nomākt; un, ja kāds pat visu sava nama pārticību būtu ar mieru atdot par mīlestību, tad tomēr viņš paliktu tikai par apsmieklu!”
8 “Mums ir maza māsa, un viņai vēl nav krūšu; ko mēs lai darām ar savu māsu tajā dienā, ja kāds taisītos viņu precēt?
9 Ja viņa ir mūris, tad mēs varētu pie tā uzcelt sudraba priekšnocietinājumu, bet, ja viņa ir durvis, tad mēs tās varētu nostiprināt ar ciedru dēļiem.”
10 “Es esmu mūris, un manas krūtis ir kā torņi; viņa acīm es esmu pilnība, un tajās es saskatīju apmierinājumu.
11 Salamanam ir vīna dārzs Baal-Hamonā; viņš iznomāja vīna dārzu tā sargiem; ikvienam no sargiem būtu bijis jādod viņam par augļiem tūkstoš sudraba gabali.
12 Man pašai piederīgais mans vīna dārzs ir manā priekšā. Tie tūkstoš sudraba gabali pieder tev, mans Salaman! Bet divi simti lai iet viņa augļu sargiem.”
13 “Dārgā, tu, kas mīti tais dārzos, liec atskanēt savai balsij un man to dzirdēt; mani biedri jau veltī tai visu savu uzmanību!”
14 “Steidzies tu, mans draugs, un esi kā jauns stirnāzis vai kā jauns briedis smaržīgajos ar garšaugiem apstādītajos kalnos!”

Bībeles pārdomas

Dievs, paldies, ka Tu pirmais esi mūs visus mīlējis! Māci man mīlēt tā, lai mana mīlestība atspoguļotu Tevi un dotu godu Tev!

Nu Mīlestības dziesmas pēdējā nodaļa. Ir bijis grūti lasīt šo grāmatu, jo tā, kā jau dzeja, nav viegli saprotama. Tik daudz metaforu, dažādu nozīmju, tik daudz emociju un arī pārdomu. Arī pēdējā nodaļa pieskaras dažādām tēmām, kuras visas apvieno viena lielā tēma – mīlestība.

No 5. līdz 7. pantam ir mīlestības daudzinājums. Mīla, ko redzam starp diviem cilvēkiem, var būt tik liela, ka to nevar ne noslēpt, ne iznīcināt, to arī nevar nopirkt vai iegūt. Pret to nevar cīnīties, to nevar mākslīgi izraisīt. Ir tik labi, ja mīla starp diviem ir mūžīga – šeit līgava lūdz, lai mīļotais liek viņu kā zīmogu uz savas sirds. Zīmogu, ko laiks nevar izdzēst. Tik pretējs ir mūsdienu uzskats, ka, ja laulībā ir grūti, ir labi šķirties un meklēt citu „īsto mīlestību”. Ja abi divi tiešām gribētu saglabāt mīlestību un lūgtu Dievam palīdzību to atjaunot un sargāt, vai tad Dievs nepalīdzētu?

8.-9. pants ir kora dziedājums, kas skar it kā citu tēmu – sievietes sargāšanu. Šī tēma bijusi aktuāla visos laikos, jo sieviete, kā jau vājākais radījums, biežāk ir bijusi pakļauta seksuālai vardarbībai. Laikos, kad sievietēm vēl nebija tādu tiesību kā mūsdienās, bieži neviens arī neprasīja sievietes, kur nu vēl jaunas meitenes viedokli. Sievietes tika pirktas un pārdotas, nedomājot par viņu jūtām, nesargājot ne viņu miesu, ne sirdis. Tomēr tāds nekad nav bijusi Dieva prāts, un šai dzejā tik skaisti pateikts, uz ko būtu jābūt gataviem, lai nosargātu sievieti līdz laikam, kamēr mīlestība atmostas (9.p.).

Un visbeidzot nobeigums no 10. panta līdz beigām. Līgavas līksmā dziesma – viņas dārzs ir nosargāts, viņas mīlestība ir gatava, viņas augļi ir gatavi! Nāc, mīļotais, baudi! Ja dārzs nav izdāļāts pirms kāzām, pirms šī vienīgā atrašanas un sagaidīšanas, tad tur būs, ko baudīt visa mūža garumā.

Uz kādām pārdomām tevi rosina šī nodaļa un visa šī grāmata? Lūdz, lai Dievs apgaismo savu vaigu pār tevi un dara tevī to darbu, ko Viņš iecerējis!

 

Bībeles lasījums no “Bībele Jaunā Tulkojumā”, sadarbībā ar Latvijas Bībeles Biedrību un Olivetree.com.

Dalies: