Kāzas

Kāzas

Kāzas

/Dziesmu dziesma 3,6–5,1/

6″Kas ir tas, kas tur paceļas no tuksneša kā augšup kāpjošs dūmu stabs, kā kvēpinājuma vilnis no mirrēm un vīraka un no kaltētu augu pārdevēju dažādu garšu un smaržu zāļu putekļiem?
7 Raugi, ap Salamana guļamo krēslu stāv sešdesmit spēcīgu vīru no pašiem spēcīgākajiem Israēlā.
8 Viņiem visiem ir zobeni, un viņi prot ar tiem veikli rīkoties; katram ir zobens pie viņa gurna naktī draudošo iespējamo briesmu dēļ!
9 Ķēniņš Salamans bija licis darināt sev pārnesamu guļamo krēslu no Libanona ciedru koka.
10 Tā balsti ir izgatavoti no sudraba, tā atzveltne un pārklājums ir no zelta, pats sēdeklis purpura, bet no iekšpuses šo krēslu ir dāsni izdaiļojušas Jeruzālemes meitas aiz mīlestības pret savu ķēniņu.
11 Izejiet ārā, jūs Ciānas meitas, un apskatiet ķēniņu Salamanu ķēniņa vainagā, ar kuru viņa māte ir viņu vainagojusi viņa kāzu un viņa sirds prieka dienā!” 

1 “Redzi, mana draudzene, tu esi skaista, tiešām, skaista tu esi! Tavas acis ir kā baložu acis starp tavām divās grīstītēs savītajām matu cirtām. Tavas matu cirtas kopā ir kā ganāms pulks kazu, kas dodas lejup pa Gileāda kalna nogāzi.
2 Tavi zobi ir kā baltu avju bars ar vienādi pusapcirptu vilnu, kad tās nāk no peldes. Ikvienai no viņām ir dvīņi, un nav nevienas viņu starpā, kam to nebūtu.
3 Tavas lūpas ir kā sarkana purpura aukla, un tava mute ir mīlīga; tavi vaigi ir kā granātābola sārtās plāksnes starp tavām divās grīstītēs savītajām matu cirtu pīnēm; pāri tām glaužas tavs šķidrauts.
4 Tavs kakls ir kā Dāvida tornis ar puslokā uz priekšu izvirzītu aizsargu valni, ap kuru sakārti vesels tūkstotis vairogu un daudzu spēcīgu vīru visdažādākie ieroči.
5 Abas tavas krūtis ir kā jauni stirnas dvīņi, kas ganās zem lilijām.
6 Kad diena metīsies dzestra un ēnas zudīs, es došos pie mirru kalna un pie smaržīgā vīraka pakalna.
7 Lai no kurienes tevi uzskatītu, tu arvienu esi skaista, mana draudzene, un tev nekur nav nekādas vainas!
8 Nāc man līdzi, mana līgava, lejup no Libanona kalniem, nāc man līdzi projām no Libanona kalniem, virzies šurpu še no Amanas augstienes, no Senīra un Hermona virsotnēm, no lauvu mītnēm, no leopardu kalniem!
9 Tu esi paņēmusi man manu sirdi, mana māsa, mana mīļā līgava, ar vienas savas acs skatu un ar vienu sava kakla viju!
10 Cik skaista ir tava mīlestība, mana māsa, mana mīļā līgava! Tava mīlestība ir tīkamāka par vīnu, un tava ziežu smarža pārspēj visas pārējās spēcīgās smaržas!
11 Tavas lūpas, mana līgava, ir it kā pāri plūstošas medus kāres; piens un medus ir zem tavas mēles, un tavu drēbju smarža ir kā Libanona kalnu gaisa smarža!
12 Mana māsa, mana līgava, tu esi kā aizkorēts dārzs, kā aizslēgts avots, kā aizzīmogota aka.
13 Viss, kas no tava stāva riešas, ir kā jauks granātābeļu un dārgu augļu dārzs, ciprešu puķes ar nardēm,
14 ar īstajām nardēm un safrānu, ar kuplām skalbēm un kanēļa augiem, ar dažādiem kvēpināmo vielu kokiem, mirrēm un alvejām; visi šie augi izdveš vispatīkamākās smaržas.”
15 “Tu esi kā dārza avots, dzīvo ūdeņu izteka, un kā strauti, kuri plūst no Libanona kalniem.
16 Mosties, ziemeli, un traucies, dienvidu vējš! Un drāzies ar sparu cauri manam dārzam, lai pil uz visām pusēm tajā esošo augu rasojošās spēcīgās smaržas!
17 Lai mans draugs nāk savā dārzā un bauda no tā dižciltīgiem augļiem!” 

1 “Es esmu ienācis, mana māsa, mana mīļā līgava, savā dārzā; es plūcu savas mirres un savu balzamu, es ēdu zeltaino medu no savas medus kāres un tās šūnām, es dzeru savu vīnu līdz ar pienu. Ēdiet, mani mīļie, un dzeriet, mani draugi, priecājieties mīlestībā un noreibstiet labsajūtā!” 

Bībeles pārdomas

Šodien padomā par to cilvēku, ar kuru tev ir vistuvākās attiecības. Ko tu varētu darīt, lai tās tādas saglabātos vienmēr?

Šīs dienas lasījums sākas ar kāzu ceremonijas aprakstu. Līgava un līgavainis, grezni uzposti, dodas savienot savas dzīves. Arī tajos laikos tāpat kā mūsdienās jaunlaulātajiem tiek veltīta īpašu uzmanība, pret viņiem izturas kā pret karali un karalieni. Dieva izpratnē laulības attiecības ir visdziļākās, kādas pastāv starp cilvēkiem, tieši tādēļ Viņš tik bieži attēlo savas un savas draudzes attiecības kā līgaviņa un līgavas, vīra un sievas. Laulībā cilvēki sevi pilnībā uztic otram.

Tālāk seko kāzu nakts apdziedājums. Mūsdienās diemžēl sekss ir zaudējis savu svētumu, cilvēki to izmanto pat reklāmās, lai popularizētu kaut vai mobilos telefonus. Lielveikalos, TV reklāmās, avīzēs, visur varam vērot puskailu cilvēku ķermeņus, kas sola daudz vairāk nekā reklamējamais produkts. Nav brīnums, ka pasaule ir kļuvusi tik seksuāli neizvēlīga, jo nekas jau vairs nav noslēpums. Mūsdienās pavisam parasts ir sekss bez cieņas, gadījuma sekss, sekss kā tīri fizisks akts, sekss kā varas, pakļaušanas simbols. Bet patiesībā sekss ir svēts.

Šis mīlētājs deg pēc savas iemīļotās, viņš apbrīno un apdzied viņas skaistumu, viņa elpa aizraujas no viņas klātbūtnes (1.-5.p.). Kāzu nakts ir brīnišķīga un godpilna intimitāte. Sekss tiek aprakstīts kā slepens dārzs, kura avots ir domāts tikai vienam, kur gaida visskaistākie pārsteigumi (12.-15.p.). Divu mīlošu, precētu cilvēku starpā sekss ir brīnišķīgs, jo apliecina visdziļāko nodošanos, kādu cilvēki vari izrādīt viens otram, tā ir visdziļākā divu būtņu satikšanās vieta. Un tiešām ir vērts darīt visu, lai to nesabojātu. Padomā par visintīmākajām attiecībām tavā dzīvē. Varbūt ar laulāto draugu, ģimenes locekli vai draugu.

Ko tu varētu darīt, lai jūsu attiecības kļūtu vēl dziļākas? No kā tev vajadzētu uzmanīties, lai jūsu attiecības nesabojātu?

 

Bībeles lasījums no “Bībele Jaunā Tulkojumā”, sadarbībā ar Latvijas Bībeles Biedrību un Olivetree.com.

Dalies: